هر فوتبال دوستی این شهر را می شناسد، چه برسد به ایدین که از کودکی پای بازی های بایرن مونیخ نشسته و دانه دانه شان را تماشا کرده است. مونیخ بزرگ ترین شهر ایالت بایرن و یکی از مهم ترین شهرهای صنعتی المان است، دفتر اصلی برند های بزرگ مانند مرسدس بنز، بی ام دبلیو و ادیداس عموما انجاست، به دلیل تعدد کارمندان این شرکت ها تقاضای مسکن زیاد است و خانه بسیار گران قیمت. شبکه ی حمل و نقل گسترده ای دارد و مرفه ترین شهر المان شناخته می شود. 

هتل ما در مرکز شهر نبود، اما علی رغم وجود انواع اتوبوس، مترو و ترام درسرتاسر شهر، علاقه ی وافری به پیاده روی داشتیم. به همین خاطر رکورد پیاده روی را در ان شهر شکاندیم. ایدین از همان ابتدای ورود به شهر مکان آلیانس ارنا - ورزشگاه تیم بایرن مونیخ - را پیدا کرده بود و در نتیجه ما از نزدیک ترین نقطه به ورزشگاه، با چمدان و دقتر و دستک از اتوبوس پیاده شدیم و با همان بند و بساط ورزشگاه را زیارت کردیم. 

مونیخ  از اهمیت تاریخی فراوانی برخوردار است، مرکز ایالت بایرن که دوک ها و قیصر های زیادی به خود دیده است. موزه ی اصلی شهر یا Residens کاخ سلسه های گوناگون شاهنشاهی بود و از قرن ١٤ به مرور تکمیل شده بود و هر پادشاهی اتاقی به اتاقهایش افزوده بود.

برای من به شخصه، همیشه دیدن موزه ها و کاخ ها عجیب است. دیدن مبلی که روزی شاهی رویش لم داده است و پرتره ی شارلوت نامی که زن بدنام دربار بوده جذاب است. ادم هایی که مرده اند و چیز هایشان باقی مانده است و عکس های اخمو با لباس های پف دارشان حالا روی دیوار موزه است. کاخ چندین قسمت دارد، قسمت اول تالاری ست پر از مجسمه ی مردان مهم. سزار ها و فرماندهان درباری. به چهره شان نگاه می کنم و سعی می کنم زندگی شان را جایی میان قرن ١٤ و ١٩ تصور کنم. روی سقف و دیوارها پر از نقاشیست؛ نقاشی های مناظر و صحنه هایی از افرینش و مذهب. ان زمان باید تالار با شکوهی به حساب می امده، جمله هایی که به لاتین نوشته شده باید جملات قصاری باشد. یکی شان را در گوگل ترنسلیت می زنم بلکه سر در بیاورم چه نوشته، چند کلمه ی strength و time و man را می فهمد فقط.

از اینجا جالب تر، یک اناق بود به نام اتاق گنجینه ها. شاه ها علاقه داشته اند چیزهای بخصوصی را از اینور و انور جمع اوری کنند و نگه دارند. همین را بگویم که علاوه بر طلا و جواهرات و ، پر بود از استخوان و جمجمه. استخوان فلان قدیس و جمجمه ی فلان کودک. یالل عجب! 

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها